Tüp bebek uygulamalarının ilk başladığı yıllardan itibaren Tüp Bebek tedavisinde amaç maksimum sayıda yumurta elde etmek ve seçip transfer etmeye uygun çok sayıda embriyoya ulaşmaktır. Çok sayıda embriyo elde etmek için yapılan tedaviler zorluklarını da yanında getirmiştir. Özellikle tedavilerde yumurtalıkların aşırı uyarılması, fazla embriyo elde etmek için yüksek doz ilaç uygulaması ve maliyet,yine fazla embriyo transferi sonucu çoğul gebelikler, transfer edilemeyen embriyoların saklanması ya da bu embriyoların saklanamaması yani zayi olması ciddi şekilde problem oluşturmaktadır. Yine ülkemizde Şubat ayından itibaren tek embriyo transferinin yasal zorunluluk olması biz tüp bebek uygulayıcılarını farklı tedavi yöntemlerine yöneltti. Hasta dostu tedaviler artık minimum tüp bebek(Mild IVF) uygulamalarına kaymıştır.

Bu yöntemlerin başında;

  • IUI (Invitromaturasyon)
  • Natural siklus IVF (NIVF)
  • Kontrollu natural IVF (CNIVF)
  • Minimal Stimulasyon IVF (MsIUI) gibi teknikler gelmektedir.

Invitromaturasyon (IVM)

1990’lı yılların sonlarından başlayarak kullanılmaya başlanmıştır. IVM’de kısa süreli ilaç kullanımı veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtalar dış ortamda olgunlaştırılır ve daha sonra döllenerek transfer edilir.

Natural Siklus IUI (NIVF)

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanmak istemeyen hastalarımızda doğal olarak büyüyen ve olgunlaşan yumurta alınıp tüp bebek yöntemi ile döllenmesi ve transfer edilmesi işlemidir.

Kontrollü Natural IVF (CNIVF)

Çok küçük doz ilaç kullanılarak başlangıçta yumurtanın uyarılması ardından doğal yolla yumurtanın büyüme sürecinin takip edilmesi ve yumurta çatlamadan bu yumurtanın alınıp embriyo haline getirilmesi ve embriyonun transferi işlemidir.

Minimal Stimulasyon IUF (MSIVF)

Amaç mümkün olduğu kadar en düşük doz ilaç ile en az sayıda yumurtayı uyarmak ve transfer etmeyi planladığınız sayıda embriyo elde etme işlemidir.

Birçok çalışma tüp bebek uygulamalarında sadece natural siklus IVF değil, düşük doz protokolleri ve invitro maturasyon da içine alan daha doğal daha az ilaç kullanılan daha düşük riskli daha ucuz daha hasta dostu tedavilerin önemini ortaya çıkarmıştır. Özellikle 38 yaşından küçük kadınlarda düşük doz ilaç kullanımı ve tek embriyo transferi ile yüksek doz ilaç kullanımı ve iki embriyo transferi edilenlerde canlı doğum oranlarının benzer olduğu gösterilmiştir.

Tüm bunlar çok kısa sürede tedavi protokollerimizin ciddi değişiklikler olacağının habercisidir.