Halk arasında kadınlarda adet kanamalarının kesilmesi, bitmesi olarak bilinen dönemdir. Genellikle 45 – 55 yaşlarda görülen menopoz döneminde, kadınlarda fiziksel ve ruhsal birçok değişiklik gözlenir. Bunlardan bazıları şöyledir:

  • Ateş basmaları: En fazla görülen değişikliktir. Yüz bölgesinden başlayarak boyun ile göğüs kısmına yayılan ve yoğun terleme ile kendisini gösteren ataklardır. Bu durum bazı kadınlarda çok hafif hissedilirken bazılarında ise rutin hayatı etkileyici boyutlara ulaşabilmektedir.
  • Uyku Bozuklukları: Ateş basmaları ve ruhsal değişikliklere bağlı olarak menopoz döneminde uykusu problemleri de yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra azalan Östrojen hormonunun beyindeki uyku semptomlarını da olumsuz etkilediği bilinmektedir.
  • Duygu Durumlarındaki Değişiklikler: Kadınlar bu dönemde hislerinde de değişiklik hissedebilirler. Bunun sebeplerinden birisi, hayatı boyunca yaşayıp alıştığı fiziksel durumun değişmesidir; bir diğeri ise östrojen hormonunun duygu durumunu etkiler nitelikte olmasıdır. Menopoz’un yaşlılığın bir getirisi olduğunu düşünen kadınlar bu durumdan ötürü depresyona dahi girebilmektedir.
  • Deri & Cilt Problemleri: Östrojen hormonunun cildin kollajen dengesine etkisi olduğu bilinmektedir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta da cilt ve deri özelliklerinin kişiden kişiye değişiyor olmasıdır.
  • Kemik Erimesi: Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kemik erimesi problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Bunu önlemek için kadınlar en geç 25 yaştan sonra kalsiyum tüketimini artırmalıdır.

Bu durumların doğal ve normal olduğunun bilincinde olmalı, bu döneme girdiğiniz takdirde yukarıdaki değişikliklere hazırlıklı olmalı ve bu değişikliklerin bilinci ışığında bu dönemi sorunsuz atlatmaya özen göstermelisiniz.