Kadınlarda en sık görülen kötü huylu tümör meme kanseridir ve 40 – 55 yaş arası kadınlardaki ölüm nedenlerinin birinci sırasında yer almaktadır.Günümüzde meme kanserinin, erken yaş gruplarında görülme sıklığındaki artış dikkati çekmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Kendi kendine muayene yöntemi ile erken dönemde karşılaşılan meme kanserleri başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Kendi kendine muayene yönteminin, 20 yaşını aşmış her kadında ayda bir yapılması önerilir. Kişi, adet sonrası dönemde aydınlık bir ortamda öncelikle ayna karşısında muayeneye başlar:

  • Birinci basamak, gözlem: Önce eller yanda iken, ardından eller baş üzerinde iken, her iki meme gözlemlenir. Her iki memede asimetri, deri değişiklikleri, meme başı değişiklileri ve meme başında akıntı olup olmadığı değerlendirilir.
  • İkinci basamak, elle muayene: Hasta muayene edeceği memenin olduğu tarafta sırtının altına bir yastık koyarak sırt üstü uzanır. Bundan sonra meme, meme başı ve koltuk altı dokuları karşı taraftaki elle değerlendirilir yani sağ meme sol elle, sol meme sağ elle muayene edilir. Kişi kitleleri hissetmeye çalışmalıdır ve daha önceki muayenesinden farklı değişiklikler olup olmadığına dikkat etmelidir.
  • Üçüncü basamak, akıntı muayenesi: Meme ucu sıkıştırılarak bir akıntının olup olmadığı değerlendirilmelidir. Aynı muayene yöntemi diğer meme içinde yapılmalıdır ve bir değişiklik saptandığında derhal doktora başvurulmalıdır.