Gebelik döneminde vücudunuz alışık olmadığınız tepkiler verebilir. Bu konuda panik yapmayın, sizi çok rahatsız etmediği sürece tepkimeler oldukça doğaldır. Bu haftaki blog yazımızda genel olarak bu problemlerin neler olduğuna değineceğiz.
Bulantı:

Bebeğinizin oluşumun ilk anlarından itibaren sizin için yeni bir dönem başlayacaktır. Gebelik döneminde mide ilgili sorunlarınızda artış gözlemlenebilir. Bunlardan en belirgini mide bulantısıdır. Buna sebep olan durum artan gebelik hormonlarıdır. Özellikle β -HCG hormonundaki artışla mide bulantısı arasında yakın bir ilişki vardır. Özellikle İkiz gebeliklerde β-HCG hormonu daha çok arttığı için bulantı ve buna bağlı kusma da daha fazla gözlemlenir.
Aynı dönemler içerisinde bazı gıdalara karşı isteksizliklerin yanı sıra şişkinlik ve gaz hissi de olabilir.

Mide Ekşimeleri:

Mide ekşimeleri gebelikte çok sık rastlanan bir durumdur. Progesteron hormonunun yemek borusu ve mide arasındaki sfinkteri (kapak) gevşetmesi, yine uterusun sindirim sistemine baskısı mide ekşimelerine neden olur.

Alınabilecek Önlemler:

  1. Sık aralıklarla ve az yemeniz hem sizi tok tutacak hem de midenize yük binmesini engelleyecektir.
  2. Yağ içeren “fast-food” tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
  3. Yemek yedikten sonra en az 45 dakika oturur pozisyonda olmaya özen göstermelisiniz.
  4. Yastığınızın yatağınızdan 12 – 18 cm yüksekte olmasına dikkat etmelisiniz.
  5. Gerektiği takdirde anti-asit kullanabilirsiniz.

Hamilelik dönemi kadınların en hassas olduğu dönemlerden birisidir. Bu sorunlarla karşılaştığınız takdirde umutsuzluğa kapılmamalısınız, duygusal anlamda kendinizi telkin etmeli ve moral bozukluğundan kaçınmalısınız. Çünkü stres ve ruh halindeki değişimlerden ilk etkilenen sindirim sistemi olur.