Gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenme bebeğin gelişimi ve büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Dengeli beslenmek vücudunuzun gebelikteki değişikliklerine uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Gebelik döneminde günde aldığınız kalori normalde aldığınız kaloriden ilk trimesterde 100 kalori, ikinci ve üçüncü trimesterde yaklaşık 300 kalori fazla olmalıdır. Tabii ki, gebelikte kilo alacaksınız ancak gebelikte 10 – 12 kg kilo alımı normaldir. Aşağıda vücut kitle indeksine (VKİ) göre alınması önerilen kilo bulunmaktadır (lütfen doktorunuzdan VKİ öğreniniz).

Protein

Bebeğin büyüme ve gelişmesinde protein gerekli olduğu için gebelikte proteine ihtiyaç artar. Bu ihtiyaç özellikle gebeliğin son trimesterinde daha fazladır. Amaç gebelikte günlük 80 gr protein içeren diyet almaktır. Hergün bir ya da iki porsiyon yumurta, et, baklagiller, tavuk ve deniz ürünleri gibi protein içeren yiyecekler tüketilmelidir. Ancak konserve tuna, kılıç balığı ve midye gibi bazı deniz ürünleri cıva içerdiği için gebelikte tüketilmemesi önerilmektedir.

Folik Asit

Gebe kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren 12. gebelik haftasına kadar günde 400 microgram folik asit alınmalıdır. Yapılan araştırmalarda folik asit alımının spina bifida gibi nöral tüp defektlerini engellediği gösterilmiştir.

Demir

Gebelikte demir ihtiyacı artmıştır ve buna bağlı olarak gebelerde demir eksikliği anemisi sık görülmektedir. Günde alınması gereken demir miktarı 15 – 20 mg’dır. Et ve et türevleri, koyu yapraklı yeşil sebzeler, kuru baklagiller gibi besinler demirden zengindir. Meyve ve sebze gibi C Vitamini içeren yiyecekler demir emilimini artırır; çay ve kahve ise demir emilimini azaltır.

Kalsiyum

Bebekler kemiklerinin ve dişlerinin gelişimi için gerekli olan kalsiyumu annelerinin kemiklerinden almaktadır. Bu nedenle, gebelikte kalsiyum alımını artırmak kemik yoğunluğunuzu kaybetmenizi önleyecektir. Günde 1000 – 1300 mg kalsiyum içeren besinler alınmalıdır. Süt, yoğurt, peynir, fındık, kuru baklagiller ve incir kalsiyumdan zengindir.

Gebelikte Uzak Durulması Gereken Besinler

 • Alkol ve kafein:
  Gebelikte tamamen alkolden uzak durmak en iyisidir fakat eğer içmek isterseniz haftada bir veya iki kadeh şarap veya küçük bir veya iki bardak bira içebilirsiniz. Kafein alımının gebelikte kısıtlanması gerekmektedir. Yüksek oranda alınan kafein düşük doğum ağırlıklı bebeğe sahip olma riskini artırmaktadır. Günde alabileceğiniz maksimum kafein miktarı 200 mg’dır. Eğer bir tablet çikolata ile birlikte bir kahve içerseniz bu orana ulaşmış olursunuz.
 • Bazı peynirler (Rokfor peyniri gibi küflenmiş peynirler, brie, keçi sütünden yapılan peynirler)
  listeria denilen bir bakteri içerebilir ve bebekler için zararlıdır.
 • Pişmemiş veya az pişmiş yumurta.
 • Pişmemiş veya az pişmiş et ve et türevleri:
  Etinizin çok iyi pişirilmiş olduğundan emin olun. Salam, sosis gibi şarküteri ürünlerini ve karaciğer, böbrek gibi sakatatları tüketmeyiniz. Çıplak elle pişmemiş ete dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi çok iyi yıkayınız.
 • Yüksek doz Vitamin A içeren besinler ve multivitaminler
 • Bazı deniz ürünleri:
  Gebelikte birçok balık ürününü tüketebilirsiniz ancak kılıç balığı, sardalye ve alabalık gibi yağlı balıklar ve ton balığı konservesi cıva içerdiği için yemeniz önerilmemektedir. Midye gibi pişmemiş kabuklu deniz ürünleri bazı bakterileri içerdiği için gebelikte yenmemelidir.