Birinci Trimester (1 – 13 Gebelik Haftası)

1.Hafta: Yumurtanın gelişimi (folikül) ve sperm ile birleşmesi (fertilizasyon) Fertilizasyondan 30 saat sonra ilk bölünme (2 hücreli), 72 saat sonra 12-16 hücreli dönem (morula) başlamıştır. 5.-6. Günlerde gebelik rahim (uterus) içerisine yerleşir.

2.Hafta: Embriyo ve plesentada yer alan katlar oluşmuş, uteroplesental kan dolaşımı başlamıştır.

3.Hafta:
 Amnios zarı ve nöral tüp oluşmuştur.

4.Hafta:
 Kahramanımızın kalp boşlukları oluşmuş, omurilik kemiği kapanmaya başlamış, kan hücreleri, tiroit ve sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

5.Hafta:
 Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye; göz çukurları oluşmaya başlamıştır. Aynı zamanda göbek kordonunun, dirseklerin, ellerin ve ayakların da gelişmeye başladığı dönemdir.

6.Hafta:
 Kulak, ağız ve burun çukurları gelişmeye başlamış; karaciğer pankreas ve idrar kesesi oluşmuştur. Kahramanımızın parmaklarının oluşumu da bu dönemde başlar.

7.Hafta:
 Bu dönemde baş gövdeden ayrışmıştır. Ağız boşluğuyla birlikte parmak araları açılmaya başlamıştır. Retina pigmentasyonu başlamış, üst dudak oluşmuştur. Bu dönemde bir de göbek bağının belirgin olarak fıtıklaşması gözlenir.

8.Hafta:
 Bu dönemde uzuvlar uzamaya başlar. Bununla birlikte Kollar dirsek; bacaklar da diz seviyesinden kıvrılmıştır. El ve ayak parmakları da aynı dönemde serbestleşmiştir. Tüm bunlarla birlikte aynı dönem içerisinde yüz de belirginleşir.

9.Hafta:
 Bu dönemde baş gövdeye oranla daha büyüktür. Göz kapakları, dış kulak ve genital organların biçimlenmesi başlamıştır. 

10.Hafta: Parmak uçları, testisler veya yumurtalıklar bu dönemde ayrışır.

11.Hafta:
 Bu döneme dek daha dış kısımda bulunan gözler içeriye doğru yerleşir, kulaklar anatomik yerindedir ve kahramanımız dışarıdan gelen sesleri bu dönemde algılamaya başlar.

12.Hafta:
 Kahramanımızın kafasında ve uzun kemiklerinde kemikleşme başlamış, dış genital organları gelişmiştir. Bağırsaklar göbek kordonundan karın içine iner ve refleks hareketleri başlar.

13.Hafta:
 Birinci trimesterin son haftasında kahramanımızın tırnakları ve bağırsaklarının gelişimi başlar.

İkinci Trimester (14 – 26 Gebelik Haftası)

14. Hafta: Bebeğiniz beyin uyarılarını almaya başlar ve yüz kasları gelişmiştir. Alnını kırıştırabilir, kaşlarını çatabilir. İnce lanugo adı verilen vücut tüyleri oluşmaya başlamıştır.

15. Hafta: Bebeğinizin gözleri kapalı ancak ışığı hissedebilir duruma gelmiştir. Amnios sıvısını yutabilir; bu akciğer gelişimi için gereklidir.

16. Hafta: Kafasını tutabilmektedir. Aynı zamanda ayak tırnakları uzamaya başlayarak kan dolaşımı aktifleşmiştir.

17. Hafta: Kahramanımızın duyması gelişmiştir ve bütün eklemlerini oynatabilir hale gelmiştir. Eklemlerdeki yumuşak kartilaj, lastik kıvamından daha serttir.

18. Hafta: Bebeğiniz ayaklarını ve kollarını oynatmakla meşguldür. Bu hareketleri daha hissetmediyseniz bu haftalarda hissedeceksiniz. Ciltten geçen kan damarları görünür; kulaklar kafadan dışarıya doğru uzamıştır.

19. Hafta: Saçlar kafadan çıkmaya başlamıştır. Duyma, görme, dokunma, tat ve koku alma gibi duyuları beyinde gelişmiştir..

20. Hafta: Cilt vernix caseosa denilen beyaz bir tabaka ile örtülüdür ve bağırsaklarında mekonyum birikmeye başlar ve Uterusun tepesi bu haftada göbek deliği hizasına ulaşır.

21. Hafta: Göz kapakları ve kaşları tam olarak oluşmuştur. Bu dönemde bacaklarınızda rahimin büyük damarlara baskısı nedeniyle varisler oluşabilir.

22.Hafta: Kahramanımızın Cildi kırışıktır. Dudakları daha belirgin hale gelir ve diş tomurcukları oluşmaya başlar. Bu dönemde göz kapakları hala kapalıdır ancak gözler oluşmuştur.

23. Hafta: Cilt pembe ve kırışıktır, yüksek sesleri duyabilmektedir. Ayrıca bu dönemde annenin ayaklarında ödem oluşumu gözlenebilir.

24.Hafta: Kahramanımızın ağzındaki tat alma tomurcukları gelişir. Akciğer gelişimi başlamıştır. Anne cildinde, hafif kaşıntılar oluşabilir.

25. Hafta: Saçlarının rengi fark edilebilir. Yağ dokusu oluşmaya ve cildi daha da düzleşmeye başlamıştır.

26. Hafta: Kulağa giden sinirler gelişmiştir. Böylelikle kahramanımız seslere daha belirgin tepkiler verir. Aynı zamanda bu dönemde Erkek bebeklerin testisleri aşağıya inmeye başlamıştır.

Üçüncü Trimester (21 – 41 Gebelik Haftası)

27. Hafta: Bebeğiniz gözlerini açıp kapatabilir ve parmaklarını emer. Bu dönemde hıçkırıklarını fark etmeye başlarsınız, bacaklarınızda da kramplar oluşması normaldir.

28. Hafta: Cilt altında yağ dokusu oluşmaya başlar.Kirpikleri oluşmuştur ve dışarıdan gelen ışığa doğru başını çevirebilir.

29. Hafta: Kafatası ve beyni büyümeye devam ederken; milyonlarca sinir hücresi(nöronlar) oluşmaya başlamıştır. Bu dönemde kahramanımızın kemikleri sertleşmeye başladığı için günde 200mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yine bu hafta içerisinde sırt üstü yattığınızda baş dönmesi hissedebilirsiniz.

30. Hafta: Bebeğiniz bu hafta içerisinde aydınlık ve karanlık arasındaki farkı anlamaya başlar.

31. Hafta: Cildin altında yağ dokusu daha da artar. Kollar, bacaklar ve göğüs dolgunlaşmıştır. Bu hafta içerisinde Braxton Hicks denilen kasılmaları hissedebilirsiniz.

32. Hafta: Saçlar kafanın tamamını kaplar hale gelmiş, ayak ve el tırnakları uzamaya başlamıştır.

v33. Hafta: Bebeğinizin kafatası halen yumuşaktır ve tam olarak birleşmemiştir. Cildindeki kırışıklıklar ve kırmızılıklar daha da azalmıştır.

34. Hafta: Akciğerlerin tam olarak geliştiği bu haftalarda bebeğiniz dışarıda yaşayacak duruma gelir. Bu sırada yağ dokusu oluşmaya devam eder.

35. Hafta: Amnios sıvısı bu haftalarda en yüksek seviyesine ulaşır ancak giderek azalacaktır. Kahramanımız gelecek birkaç haftayı kilo almakla geçirecektir.

36. Hafta: Önde gelen kısım (baş veya makat) aşağıda olup pelsive girme ihtimali yüksektir. Vücudundaki kılların büyük bir kısmı dökülmüştür.

37. Hafta: Bebeğinizin saçları 1,5 – 2 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Bu haftalarda vaginal akıntı miktarı ve Braxton Hickslerin (Kasılmalar) sıklığı artacaktır.

38. Hafta: Bebeğiniz bu hafta içerisinde sert yakalama hareketi yapabilir.

39. Hafta: Kahramanımızın cildi yenilenmiş göğüsü ve memesi çıkık hale gelmiştir.

40. Hafta: Saçları ve tırnakları uzamaya devam eder ve bebeğin beklenen doğum tarihi gelmiştir.

41. Hafta: Amnios sıvısı azalır.

42. Hafta: Plasenta fonksiyonları azalır.

Artık Fetal gelişim evreleri yazı dizimizin sonuna geldik. Kahramanımız dünyaya gelmiş ve hayatı tanımaya başlamıştır. Bu süreçte bebeğinizin fiziksel ve psikolojik tüm ihtiyaçları öncelikle sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Size, bebeğinize ve eşinize mutlu bir ömür diliyoruz.