Fetal Gelişim Evreleri yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde gebeliğinizin 27. ve 42. Haftasında içinizdeki kahramanın gelişimini nasıl tamamladığını inceleyeceğiz.
27. Hafta: Bebeğiniz gözlerini açıp kapatabilir ve parmaklarını emer. Bu dönemde hıçkırıklarını fark etmeye başlarsınız, bacaklarınızda da kramplar oluşması normaldir.

28. Hafta: Cilt altında yağ dokusu oluşmaya başlar.Kirpikleri oluşmuştur ve dışarıdan gelen ışığa doğru başını çevirebilir.

29. Hafta: Kafatası ve beyni büyümeye devam ederken; milyonlarca sinir hücresi(nöronlar) oluşmaya başlamıştır. Bu dönemde kahramanımızın kemikleri sertleşmeye başladığı için günde 200mg kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yine bu hafta içerisinde sırt üstü yattığınızda baş dönmesi hissedebilirsiniz.

30. Hafta: Bebeğiniz bu hafta içerisinde aydınlık ve karanlık arasındaki farkı anlamaya başlar.

31. Hafta: Cildin altında yağ dokusu daha da artar. Kollar, bacaklar ve göğüs dolgunlaşmıştır. Bu hafta içerisinde Braxton Hicks denilen kasılmaları hissedebilirsiniz.

32. Hafta: Saçlar kafanın tamamını kaplar hale gelmiş, ayak ve el tırnakları uzamaya başlamıştır.

v33. Hafta: Bebeğinizin kafatası halen yumuşaktır ve tam olarak birleşmemiştir. Cildindeki kırışıklıklar ve kırmızılıklar daha da azalmıştır.

34. Hafta: Akciğerlerin tam olarak geliştiği bu haftalarda bebeğiniz dışarıda yaşayacak duruma gelir. Bu sırada yağ dokusu oluşmaya devam eder.

35. Hafta: Amnios sıvısı bu haftalarda en yüksek seviyesine ulaşır ancak giderek azalacaktır. Kahramanımız gelecek birkaç haftayı kilo almakla geçirecektir.

36. Hafta: Önde gelen kısım (baş veya makat) aşağıda olup pelsive girme ihtimali yüksektir. Vücudundaki kılların büyük bir kısmı dökülmüştür.

37. Hafta: Bebeğinizin saçları 1,5 – 2 cm uzunluğa kadar ulaşabilir. Bu haftalarda vaginal akıntı miktarı ve Braxton Hickslerin (Kasılmalar) sıklığı artacaktır.

38. Hafta: Bebeğiniz bu hafta içerisinde sert yakalama hareketi yapabilir.

39. Hafta: Kahramanımızın cildi yenilenmiş göğüsü ve memesi çıkık hale gelmiştir.

40. Hafta: Saçları ve tırnakları uzamaya devam eder ve bebeğin beklenen doğum tarihi gelmiştir.

41. Hafta: Amnios sıvısı azalır.

42. Hafta: Plasenta fonksiyonları azalır.

Artık Fetal gelişim evreleri yazı dizimizin sonuna geldik. Kahramanımız dünyaya gelmiş ve hayatı tanımaya başlamıştır. Bu süreçte bebeğinizin fiziksel ve psikolojik tüm ihtiyaçları öncelikle sizin sorumluluğunuzda olacaktır. Size, bebeğinize ve eşinize mutlu bir ömür diliyoruz.