Bir önceki hafta Fetal Gelişim evrelerinin birinci Trimester’ini incelemiştik. Bu haftaki yazımızda 14. ve 26. Haftayı içine alan İkinci Trimester dönemini inceleyeceğiz.

Bakalım kahramanımız bu dönemde ne gibi tepkiler veriyor:

İkinci Trimester (14 – 26 Gebelik Haftası)

14. Hafta: Bebeğiniz beyin uyarılarını almaya başlar ve yüz kasları gelişmiştir. Alnını kırıştırabilir, kaşlarını çatabilir. İnce lanugo adı verilen vücut tüyleri oluşmaya başlamıştır.

15. Hafta: Bebeğinizin gözleri kapalı ancak ışığı hissedebilir duruma gelmiştir. Amnios sıvısını yutabilir; bu akciğer gelişimi için gereklidir.

16. Hafta: Kafasını tutabilmektedir. Aynı zamanda ayak tırnakları uzamaya başlayarak kan dolaşımı aktifleşmiştir.

17. Hafta: Kahramanımızın duyması gelişmiştir ve bütün eklemlerini oynatabilir hale gelmiştir. Eklemlerdeki yumuşak kartilaj, lastik kıvamından daha serttir.

18. Hafta: Bebeğiniz ayaklarını ve kollarını oynatmakla meşguldür. Bu hareketleri daha hissetmediyseniz bu haftalarda hissedeceksiniz. Ciltten geçen kan damarları görünür; kulaklar kafadan dışarıya doğru uzamıştır.

19. Hafta: Saçlar kafadan çıkmaya başlamıştır. Duyma, görme, dokunma, tat ve koku alma gibi duyuları beyinde gelişmiştir..

20. Hafta: Cilt vernix caseosa denilen beyaz bir tabaka ile örtülüdür ve bağırsaklarında mekonyum birikmeye başlar ve Uterusun tepesi bu haftada göbek deliği hizasına ulaşır.

21. Hafta: Göz kapakları ve kaşları tam olarak oluşmuştur. Bu dönemde bacaklarınızda rahimin büyük damarlara baskısı nedeniyle varisler oluşabilir.

22.Hafta: Kahramanımızın Cildi kırışıktır. Dudakları daha belirgin hale gelir ve diş tomurcukları oluşmaya başlar. Bu dönemde göz kapakları hala kapalıdır ancak gözler oluşmuştur.

23. Hafta: Cilt pembe ve kırışıktır, yüksek sesleri duyabilmektedir. Ayrıca bu dönemde annenin ayaklarında ödem oluşumu gözlenebilir.

24.Hafta: Kahramanımızın ağzındaki tat alma tomurcukları gelişir. Akciğer gelişimi başlamıştır. Anne cildinde, hafif kaşıntılar oluşabilir.

25. Hafta: Saçlarının rengi fark edilebilir. Yağ dokusu oluşmaya ve cildi daha da düzleşmeye başlamıştır.

26. Hafta: Kulağa giden sinirler gelişmiştir. Böylelikle kahramanımız seslere daha belirgin tepkiler verir. Aynı zamanda bu dönemde Erkek bebeklerin testisleri aşağıya inmeye başlamıştır.

Kahramanımızın macerası burada sona ermemiştir. Önümüzdeki hafta son dönem olan üçüncü Trimester dönemini inceleyeceğiz…