Bilinçli bir gebelik dönemi hem anne hem de bebek açısından son derece önemlidir. Bebeğin oluşum, gelişim, doğum ve büyüme aşamaları anne tarafından özenli bir şekilde takip edilmeli, doktor kontrolünde düzenli olarak gözlemlenmelidir.

Küçük kahramanların nasıl meydana geldiğini merak ediyorsanız, gelin birlikte inceleyelim;

1.Hafta:
 Yumurtanın gelişimi (folikül) ve sperm ile birleşmesi (fertilizasyon) Fertilizasyondan 30 saat sonra ilk bölünme (2 hücreli), 72 saat sonra 12-16 hücreli dönem (morula) başlamıştır. 5.-6. Günlerde gebelik rahim (uterus) içerisine yerleşir.

2.Hafta: Embriyo ve plesentada yer alan katlar oluşmuş, uteroplesental kan dolaşımı başlamıştır.

3.Hafta:
 Amnios zarı ve nöral tüp oluşmuştur.

4.Hafta:
 Kahramanımızın kalp boşlukları oluşmuş, omurilik kemiği kapanmaya başlamış, kan hücreleri, tiroit ve sinir sistemi oluşmaya başlamıştır.

5.Hafta:
 Kol ve bacak tomurcukları gelişmeye; göz çukurları oluşmaya başlamıştır. Aynı zamanda göbek kordonunun, dirseklerin, ellerin ve ayakların da gelişmeye başladığı dönemdir.

6.Hafta:
 Kulak, ağız ve burun çukurları gelişmeye başlamış; karaciğer pankreas ve idrar kesesi oluşmuştur. Kahramanımızın parmaklarının oluşumu da bu dönemde başlar.

7.Hafta:
 Bu dönemde baş gövdeden ayrışmıştır. Ağız boşluğuyla birlikte parmak araları açılmaya başlamıştır. Retina pigmentasyonu başlamış, üst dudak oluşmuştur. Bu dönemde bir de göbek bağının belirgin olarak fıtıklaşması gözlenir.

8.Hafta:
 Bu dönemde uzuvlar uzamaya başlar. Bununla birlikte Kollar dirsek; bacaklar da diz seviyesinden kıvrılmıştır. El ve ayak parmakları da aynı dönemde serbestleşmiştir. Tüm bunlarla birlikte aynı dönem içerisinde yüz de belirginleşir.

9.Hafta:
 Bu dönemde baş gövdeye oranla daha büyüktür. Göz kapakları, dış kulak ve genital organların biçimlenmesi başlamıştır.

10.Hafta:
 Parmak uçları, testisler veya yumurtalıklar bu dönemde ayrışır.

11.Hafta:
 Bu döneme dek daha dış kısımda bulunan gözler içeriye doğru yerleşir, kulaklar anatomik yerindedir ve kahramanımız dışarıdan gelen sesleri bu dönemde algılamaya başlar.

12.Hafta:
 Kahramanımızın kafasında ve uzun kemiklerinde kemikleşme başlamış, dış genital organları gelişmiştir. Bağırsaklar göbek kordonundan karın içine iner ve refleks hareketleri başlar.

13.Hafta:
 Birinci trimesterin son haftasında kahramanımızın tırnakları ve bağırsaklarının gelişimi başlar.

Tabii Hikâye burada sona ermez, önümüzdeki hafta kahramanımızın ikinci Trimester (14-26 Gebelik Haftası) dönemini incelemeye alacağız.